D-3 Week in Preview, February 5-11

All times Eastern, with local times in parenthesis:

*-Indicates a one-pound weight allowance shall be granted.

Tuesday, February 6:

King’s at Centenary, 7:00 PM
Baldwin Wallace at Heidelberg, 7:30 PM
Trine at Manchester, 7:30 PM
Muskingum at Ohio Northern, 7:30 PM
John Carroll at Otterbein, 7:30 PM

Wednesday, February 7:

Lycoming at Alfred State, 7:00 PM
St. Andrews at Greensboro, 7:00 PM
Castleton at Norwich, 7:00 PM
Oswego at Oneonta, 7:00 PM

Thursday, February 8:

Augustana (IL), Concordia-Wisconsin, Elmhurst, Lakeland, Millikin, MSOE, North Central, Wheaton at CCIW Championships, hosted by Wheaton (Wheaton, IL), 2:00 PM (1:00 PM)
Coast Guard at Merchant Marine, 6:00 PM
Johnson & Wales vs. Roger Williams at Providence, RI, 6:30 PM
Centenary at Delaware Valley, 7:00 PM
Simpson (IA) at Central, 8:00 PM (7:00 PM)
Pacific at Umpqua CC, Roseburg, OR, 9:00 PM (6:00 PM)

Friday, February 9:

Wisconsin-Eau Claire, Wisconsin-La Crosse, Wisconsin-Oshkosh, Wisconsin-Platteville, Wisconsin-Stevens Point, Wisconsin-Whitewater at WIAC Championships, hosted by Wisconsin-Whitewater (Whitewater, WI), 1:00 PM (12:00 PM)
Bridgewater State, Rhode Island College, Trinity at Rhode Island College Tri, hosted by Rhode Island College (Providence, RI), 5:00 PM
Williams at Castleton, 7:00 PM
Elizabethtown at Messiah, 7:00 PM
Ithaca at Wilkes, 7:00 PM
*Delaware Valley at TCNJ, 7:30 PM
Luther at Buena Vista, 8:00 PM (7:00 PM)
St. Olaf at Concordia-Moorhead, 8:00 PM (7:00 PM)
COe at Dubuque, 8:00 PM (7:00 PM)
Augsburg at Saint John’s, 8:00 PM (7:00 PM)
Loras at Wartburg, 8:00 PM (7:00 PM)

Saturday, February 10:

Averett, Ferrum, Greensboro, Hampden-Sydney, Huntingdon, Ozarks, Southern Virginia at Southeast Wrestling Conference Tournament, hosted by Greensboro (Greensboro, NC), 9:00 AM
Adrian, Alma, Manchester, Ohio Northern, Olivet, Otterbein, Trine, Wabash at Mid-States Invitational Tournament, hosted by Manchester (North Manchester, IN), 9:00 AM
Gettysburg, Johns Hopkins, McDaniel, Merchant Marine, Muhlenberg, Stevens, Ursinus, Washington & Lee at Centennial Conference Championships, hosted by Washington & Lee (Lexington, VA), 10:00 AM
Buena Vista, Central, Cornell College, Dubuque, Nebraska Wesleyan, Simpson (IA) at Last Chance Open, hosted by Central (Pella, IA), 11:00 AM (10:00 AM)
Cortland at Oswego, 11:00 AM
Oneonta, Penn College of Technology, RIT, Southern Maine at Tiger Duals, hosted by RIT (Rochester, NY), 11:00 AM
Thiel, Thomas More, Washington & Jefferson, Waynesburg at PAC Championships, hosted by Waynesburg (Waynesburg, PA), 11:00 AM
Case Western Reserve vs. New York University at Chicago, 12:00 PM (11:00 AM)
*TCNJ at Messiah, 12:00 PM
New England, Roger Williams at Alumni Day Duals, hosted by Roger Williams, 12:00 PM
Western New England at Plymouth State, 1:00 PM
(Loser of Case Western Reserve vs. New York University) at Chicago, 1:30 PM (12:30 PM)
(Winner of Case Western Reserve vs. New York University) at Chicago, 3:00 PM (2:00 PM)
Scranton at Centenary, 7:00 PM
Worcester Polytechnic at Springfield, 7:00 PM

Sunday, February 11:

John Carroll, Mount Union at John Carroll Open, hosted by John Carroll (University Heights, OH), 10:00 AM
Alfred State at USCAA National Invitational, hosted by Penn State, 11:00 AM
*Brockport vs. Norwich at Wesleyan, 12:00 PM
*American International at Wesleyan, 12:00 PM
King’s at Wilkes, 12:00 PM
Keystone at Lycoming, 2:00 PM
*Brockport vs. American International at Wesleyan, 2:00 PM
*Norwich at Wesleyan, 2:00 PM
*Brockport at Wesleyan, 4:00 PM
*Norwich vs. American International at Wesleyan, 4:00 PM

D-2 Week in Preview, February 5-11

All times Eastern, with local times in parenthesis:

*-Indicates a one-pound weight allowance shall be granted.

Monday, February 5:

Ouachita Baptist vs. Oklahoma City at Central Baptist (Conway, AR), 5:00 PM (4:00 PM)
Ouachita Baptist at Central Baptist, Conway, AR, 8:00 PM (7:00 PM)

Tuesday, February 6:

King at Limestone, 7:00 PM
Coker at North Carolina Pembroke, 7:00 PM
Pitt-Johnstown at Shippensburg, 7:00 PM
Drury at Central Missouri, 8:00 PM (7:00 PM)

Wednesday, February 7:

Newberry at Emmanuel, 7:00 PM
Ashland at Findlay, 7:00 PM
Lake Erie at Tiffin, 7:00 PM
McKendree at Central Oklahoma, 8:00 PM (7:00 PM)
Newman at Fort Hays State, 8:00 PM (7:00 PM)
Lindenwood at Maryville, 8:00 PM (7:00 PM)
Colorado State-Pueblo at Colorado School of Mines, 9:00 PM (7:00 PM)

Thursday, February 8:

Ohio Valley at Alderson Broaddus, 7:00 PM
Western State Colorado at Adams State, 8:00 PM (6:00 PM)
Truman State at Graceland, Lamoni, IA, 8:00 PM (7:00 PM)
Minnesota State-Mankato at Northern State, 8:00 PM (7:00 PM)
Upper Iowa at St. Cloud State, 8:00 PM (7:00 PM)
San Francisco State at Menlo, Atherton, CA, 10:00 PM (7:00 PM)

Friday, February 9:

Ouachita Baptist at Drury, 4:30 PM (3:30 PM)
Bellarmine at Marian, Indianapolis, IN, 6:00 PM
Newberry at North Carolina Pembroke, 7:00 PM
Mercyhurst at Pitt-Johnstown, 7:00 PM
Clemson at Queens, 7:00 PM
Lake Erie at Gannon, 7:30 PM
Millersville at Kutztown, 7:30 PM
Minot State at Mary, 8:00 PM (7:00 PM)
Colorado Mesa at New Mexico Highlands, 8:00 PM (6:00 PM)
*Dickinson State at Northern State, 8:00 PM (7:00 PM)
*Minnesota State-Mankato at Southwest Minnesota State, 8:00 PM (7:00 PM)
CSU Bakersfield at California Baptist, 10:00 PM (7:00 PM)

Saturday, February 10:

Truman State at Last Chance Open, hosted by Central (Pella, IA), 11:00 AM (10:00 AM)
LIU Post at American International, 12:00 PM
Shippensburg at West Liberty, 12:00 PM
*Colorado Mesa at Adams State, 2:00 PM (12:00 PM)
*Simon Fraser at California Baptist, 3:00 PM (12:00 PM)
*Southwest Minnesota State at Minnesota State-Moorhead, 4:00 PM (3:00 PM)
Belmont Abbey at Davidson, 7:00 PM
Wheeling Jesuit at Seton Hill, 7:00 PM
Findlay at Tiffin, 7:00 PM
Chadron State vs. Colorado State-Pueblo at Pueblo, CO, 8:00 PM (6:00 PM)

Sunday, February 11:

East Stroudsburg at Warriors Winter Open, hosted by East Stroudsburg (East Stroudsburg, PA), 9:00 AM
Ashland, Gannon at John Carroll Open, hosted by John Carroll (University Heights, OH), 10:00 AM
Central Missouri, Central Oklahoma, Fort Hays State, Lindenwood, Nebraska-Kearney, Newman at MIAA Championships, hosted by Newman (Wichita, KS), 11:00 AM (10:00 AM)
Alderson Broaddus at USCAA National Invitational, hosted by Penn State, 11:00 AM
Chadron State, Colorado Mesa, Colorado School of Mines at Rocky Mountain Open, hosted by Colorado School of Mines (Golden, CO), 12:00 PM (10:00 AM)
*American International at Wesleyan, 12:00 PM
Calumet at Davenport, 1:00 PM
Indianapolis vs. Limestone at Maryville, 1:00 PM (12:00 PM)
Ouachita Baptist at Maryville, 1:00 PM (12:00 PM)
McKendree vs. Notre Dame at Maryville, 1:00 PM (12:00 PM)
*American International vs. Brockport at Wesleyan, 2:00 PM
Indianapolis vs. Notre Dame at Maryville, 3:00 PM (2:00 PM)
Limestone at Maryville, 3:00 PM (2:00 PM)
McKendree vs. Ouachita Baptist at Maryville, 3:00 PM (2:00 PM)
Augustana (SD) at Upper Iowa, 3:00 PM (2:00 PM)
*American International vs. Norwich at Wesleyan, 4:00 PM
Indianapolis vs. Ouachita Baptist at Maryville, 5:00 PM (4:00 PM)
Limestone vs. McKendree at Maryville, 5:00 PM (4:00 PM)
Notre Dame at Maryville, 5:00 PM (4:00 PM)

D-1 Week in Preview, February 5-11

All times Eastern, with local times in parenthesis:

*-Indicates a one-pound weight allowance shall be granted.

Monday, February 5:

Fresno State at Oregon State, 10:00 PM (7:00 PM)

Tuesday, February 6:

George Mason at Navy, 7:30 PM

Wednesday, February 7:

Hofstra at Rider, 7:00 PM

Thursday, February 8:

The Citadel at Davidson, 6:00 PM
Duke at Appalachian State, 6:30 PM
Brown vs. Harvard at Providence, RI, 6:30 PM

Friday, February 9:

Columbia at Princeton, 6:00 PM
Northern Illinois at Binghamton, 7:00 PM
Clarion at Bloomsburg, 7:00 PM
Eastern Michigan at Central Michigan, 7:00 PM
Cornell at Drexel, 7:00 PM
Old Dominion at Kent State, 7:00 PM
Michigan State at Michigan, 7:00 PM
South Dakota State at Pittsburgh, 7:00 PM
Northwestern at Purdue, 7:00 PM
Minnesota at Rutgers, 7:00 PM
North Carolina at North Carolina State, 7:30 PM
Fresno State at Iowa State, 8:00 PM (7:00 PM)
Edinboro at Oklahoma State, 8:00 PM (7:00 PM)
Nebraska at Wisconsin, 8:00 PM (7:00 PM)
Lehigh at Arizona State, 9:00 PM (7:00 PM)
Utah Valley at Wyoming, 9:00 PM (7:00 PM)
CSU Bakersfield at California Baptist, Riverside, CA, 10:00 PM (7:00 PM)

Saturday, February 10:

*Cornell at Penn, 12:00 PM
*Columbia at Penn, 2:00 PM
Brown at Sacred Heart, 5:00 PM
*Cornell at Princeton, 6:00 PM
Oregon State at Stanford, 6:30 PM (3:30 PM)
Belmont Abbey at Davidson, 7:00 PM
*Iowa State at Northern Iowa, 8:00 PM (7:00 PM)
*Edinboro at Oklahoma, 8:00 PM (7:00 PM)
Iowa at Penn State, 8:00 PM
*Northern Colorado at Wyoming, 8:00 PM (6:00 PM)
*Utah Valley at Air Force, 9:00 PM (7:00 PM)

Sunday, February 11:

Campbell vs. VMI at Southern Illinois Edwardsville, 11:30 AM (10:30 AM)
Northern Illinois at Buffalo, 12:00 PM
Bloomsburg at Binghamton, 1:00 PM
*Sacred Heart at Hofstra, 1:00 PM
Northwestern at Indiana, 1:00 PM
Old Dominion at Ohio, 1:00 PM
Campbell at Southern Illinois Edwardsville, 1:00 PM (12:00 PM)
Virginia Tech at Virginia, 1:00 PM
Drexel at American, 2:00 PM
Army West Point at Bucknell, 2:00 PM
Gardner-Webb at Chattanooga, 2:00 PM
Lock Haven at Clarion, 2:00 PM
Pittsburgh at Duke, 2:00 PM
Wisconsin at Illinois, 2:00 PM (1:00 PM)
Central Michigan at Kent State, 2:00 PM
Minnesota at Maryland, 2:00 PM
South Dakota State at West Virginia, 2:00 PM
VMI at Southern Illinois Edwardsville, 2:30 PM (1:30 PM)
Franklin & Marshall at George Mason, 3:00 PM
*Oklahoma at Oklahoma State, 3:00 PM (2:00 PM)
Arizona State at Cal Poly, 4:00 PM (1:00 PM)
Ohio State at Michigan, 6:00 PM
*Oregon State at CSU Bakersfield, 9:00 PM (6:00 PM)