NAIA Men’s Wrestling Week in Preview, January 3-9

All times Eastern, with local times in parenthesis.

*Eligible for a one-pound weight allowance.

Tuesday, January 4:

Kentucky Wesleyan at Midway, 2:00 PM
Mary at Dickinson State, 9:00 PM (7:00 PM)

Thursday, January 6:

Baker, Brewton-Parker, Campbellsville, Cumberland, Cumberlands, Doane, Grand View, Indiana Tech, Life, Lindsey Wilson, Lourdes, Marian, Missouri Valley, Reinhardt, Southeastern, Thomas More at NWCA National Duals, Louisville, KY, 9:00 AM
Calumet St. Joseph, Midway at Mat Mayhem Open, Louisville, KY, 9:00 AM
Morningside at Jamestown, 6:00 PM (5:00 PM)
Carl Albert State at Oklahoma Wesleyan, 7:00 PM (6:00 PM)
Central Christian at Saint Mary, 7:00 PM (6:00 PM)

Friday, January 7:

*Baker, Brewton-Parker, Campbellsville, Cumberland, Cumberlands, Doane, Grand View, Indiana Tech, Life, Lindsey Wilson, Lourdes, Marian, Missouri Valley, Reinhardt, Southeastern, Thomas More at NWCA National Duals, Louisville, KY, 9:00 AM
Dakota Wesleyan vs. Keiser at St. Thomas, 10:00 AM
Dakota Wesleyan at St. Thomas, 11:30 AM
Keiser at St. Thomas, 1:00 PM
Hastings, Northwestern, Ottawa at Hastings College Duals, 6:00 PM (5:00 PM)
Chadron State at York (Neb.), 6:00 PM (5:00 PM)
Eastern Oregon at Arizona Christian, 7:00 PM (5:00 PM)
Life Pacific at Vanguard, 10:00 PM (7:00 PM)

Saturday, January 8:

Cleary, Rio Grande, West Virginia Tech at Waynesburg Invitational, hosted by Waynesburg, 9:30 AM
Jamestown at Itasca Quadrangular, Grand Rapids, WI, 10:00 AM (9:00 AM)
*Avila, Briar Cliff, Concordia (Neb.), Dickinson State, Friends, Hastings, Northwestern, Oklahoma Wesleyan, Ottawa, Texas Wesleyan, York (Neb.) at Hastings College Open, hosted by Hastings, 10:00 AM (9:00 AM)
*Graceland, Iowa Wesleyan, Morningside, St. Ambrose, Waldorf, William Penn at Central Under Armour Invitational, hosted by Central, 11:00 AM (10:00 AM)
Cornerstone at Cornerstone Round Robin, hosted by Cornerstone, 12:00 PM
*Southern Oregon at Vanguard, 2:00 PM (11:00 AM)
*Eastern Oregon at Embry-Riddle, 4:00 PM (2:00 PM)

Sunday, January 9:

Midway, Montreat at Lion Duals, hosted by Emmanuel, 12:00 PM
Lyon vs. Kentucky Wesleyan at Huntingdon, 12:00 PM (11:00 AM)
Truett McConnell at Huntingdon, 12:00 PM (11:00 AM)
Lyon vs. Truett McConnell at Huntingdon, 1:30 PM (12:30 PM)
Lyon at Huntingdon, 3:00 PM (2:00 PM)
Truett McConnell vs. Kentucky Wesleyan at Huntingdon, 3:00 PM (2:00 PM)

NCAA Women’s Wrestling Week in Preview, January 3-9

All times Eastern, with local times in parenthesis.

*Eligible for a one-pound weight allowance.

Thursday, January 6:

Adrian, Augsburg, Colorado Mesa, Emmanuel, Gannon, King, Limestone, Lindenwood, McKendree, North Central, Presbyterian, Schreiner, Simon Fraser, Tiffin, William Jewell, Wisconsin-Stevens Point at NWCA National Duals, Louisville, KY, 9:00 AM
Emory & Henry, Lincoln Memorial, New Jersey City at Mat Mayhem Open, Louisville, KY, 9:00 AM
Carthage at Augustana (Ill.), 6:30 PM (5:30 PM)

Friday, January 7:

*Adrian, Augsburg, Colorado Mesa, Emmanuel, Gannon, King, Limestone, Lindenwood, McKendree, North Central, Presbyterian, Schreiner, Simon Fraser, Tiffin, William Jewell, Wisconsin-Stevens Point at NWCA National Duals, Louisville, KY, 9:00 AM

Saturday, January 8:

Fontbonne at EZ-Flex Tournament, hosted by Ottawa, 10:00 AM (9:00 AM)
New Jersey City at Delaware Valley, 11:00 AM
Sacred Heart at Delaware Valley, 1:00 PM
New Jersey City vs. Sacred Heart at Delaware Valley, 3:00 PM

Sunday, January 9:

Albion, Chadron State, Ozarks at Hastings Women’s Open, hosted by Hastings, 10:00 AM (9:00 AM)
Augustana (Ill.), Aurora, Carthage, North Central at Cardinal Quad, hosted by North Central, time TBD

D-3 Week in Preview, January 3-9

All times Eastern, with local times in parenthesis.

*Eligible for a one-pound weight allowance.

Tuesday, January 4:

Manchester vs. Mount St. Joseph at Ohio Northern, 4:30 PM
Mount St. Joseph at Ohio Northern, 6:00 PM
Albion at Adrian, 7:00 PM
Wisconsin-Eau Claire at Wisconsin-Platteville, 7:00 PM (6:00 PM)
Manchester at Ohio Northern, 7:30 PM

Wednesday, January 5:

Stevens vs. TCNJ at Stafford Township, NJ, 6:30 PM

Thursday, January 6:

Adrian, Augsburg, Averett, Baldwin Wallace, Centenary, Coast Guard, Coe, Concordia Moorhead, Dubuque, Johnson & Wales, Loras, Luther, Millikin, Mount St. Joseph, Mount Union, North Central, Olivet, RIT, Springfield, Wabash, Wartburg, Wheaton, Wisconsin-La Crosse, Wisconsin-Whitewater at NWCA National Duals, Louisville, KY, 9:00 AM
Castleton, Westminster at Mat Mayhem Open, Louisville, KY, 9:00 AM
Oneonta at Gettysburg, 6:00 PM
Trine at Alma, 7:00 PM
Carthage at Augustana (Ill.), 7:00 PM (6:00 PM)
Aurora at Concordia Wisconsin, 8:00 PM (7:00 PM)
John Carroll vs. St. Thomas at Key West, FL, time TBA

Friday, January 7:

*Adrian, Augsburg, Averett, Baldwin Wallace, Centenary, Coast Guard, Coe, Concordia Moorhead, Dubuque, Johnson & Wales, Loras, Luther, Millikin, Mount St. Joseph, Mount Union, North Central, Olivet, RIT, Springfield, Wabash, Wartburg, Wheaton, Wisconsin-La Crosse, Wisconsin-Whitewater at NWCA National Duals, Louisville, KY, 9:00 AM
Cortland, Ferrum, Ithaca, Lycoming, Messiah, Ohio Northern, Oswego, Penn College, Southern Virginia, Washington & Lee, Wesleyan, Wilkes, Wisconsin-Eau Claire, Wisconsin-Stevens Point, York (Pa.) at Budd Whitehill Duals, hosted by Lycoming, 9:00 AM
Saint John’s vs. Schreiner at Central, 4:00 PM (3:00 PM)
Schreiner at Central, 5:15 PM (4:15 PM)
Saint John’s at Central, 6:30 PM (5:30 PM)
*Concordia Wisconsin at Elmhurst, 8:00 PM (7:00 PM)

Saturday, January 8:

*Cortland, Ferrum, Ithaca, Lycoming, Messiah, Ohio Northern, Oswego, Penn College, Southern Virginia, Washington & Lee, Wesleyan, Wilkes, Wisconsin-Eau Claire, Wisconsin-Stevens Point, York (Pa.) at Budd Whitehill Duals, hosted by Lycoming, 9:00 AM
Alma, Case Western Reserve, Delaware Valley, Heidelberg, Hiram, Johns Hopkins, Muskingum, TCNJ, Thiel, Washington & Jefferson, Waynesburg at Waynesburg Invitational, hosted by Waynesburg, 9:30 AM
Lakeland at Itasca Quadrangular, Grand Rapids, WI, 10:00 AM (9:00 AM)
Alvernia vs. Rhode Island College at Ursinus, 10:00 AM
Elizabethtown vs. Muhlenberg at Ursinus, 10:00 AM
Keystone vs. Camden CC at Ursinus, 10:00 AM
Merchant Marine vs. Trinity at Ursinus, 10:00 AM
New England vs. Scranton at Ursinus, 10:00 AM
NYU vs. Southern Maine at Ursinus, 10:00 AM
Oneonta at Ursinus, 10:00 AM
*Albion, Buena Vista, Central, Cornell College, Saint John’s, Simpson (Iowa), Wartburg, Wisconsin-Platteville at Central Under Armour Invitational, hosted by Central, 11:00 AM (10:00 AM)
Alvernia vs. Scranton at Ursinus, 11:30 AM
Elizabethtown vs. Southern Maine at Ursinus, 11:30 AM
Keystone vs. Apprentice at Ursinus, 11:30 AM
Merchant Marine vs. Rhode Island College at Ursinus, 11:30 AM
Muhlenberg vs. Oneonta at Ursinus, 11:30 AM
New England vs. NYU at Ursinus, 11:30 AM
Trinity at Ursinus, 11:30 AM
Pitt-Bradford at Alfred State, 12:00 PM
Bridgewater State at Plymouth State, 12:00 PM
Penn State-Behrend vs. Pitt-Bradford at Alfred State, 1:00 PM
New Jersey City at Brockport, 1:00 PM
Alvernia vs. Apprentice at Ursinus, 1:00 PM
Elizabethtown at Ursinus, 1:00 PM
Keystone vs. Shippensburg at Ursinus, 1:00 PM
Merchant Marine vs. Southern Maine at Ursinus, 1:00 PM
Muhlenberg vs. New England at Ursinus, 1:00 PM
NYU vs. Rhode Island College at Ursinus, 1:00 PM
Oneonta vs. Trinity at Ursinus, 1:00 PM
Scranton vs. Camden CC at Ursinus, 1:00 PM
Castleton, Norwich, Roger Williams, Western New England, Williams at Williams Invitational, hosted by Williams, 1:00 PM
Bridgewater State vs. WPI at Plymouth State, 1:30 PM
Penn State-Behrend at Alfred State, 2:00 PM
Gettysburg at Roanoke, 2:00 PM
Gettysburg vs. Greensboro at Roanoke, 2:00 PM
New Jersey City vs. Niagara CC at Brockport, 2:30 PM
Alvernia vs. Keystone at Ursinus, 2:30 PM
Elizabethtown vs. Trinity at Ursinus, 2:30 PM
Merchant Marine vs. NYU at Ursinus, 2:30 PM
Muhlenberg vs. Rhode Island College at Ursinus, 2:30 PM
New England vs. Shippensburg at Ursinus, 2:30 PM
Oneonta vs. Camden CC at Ursinus, 2:30 PM
Scranton at Ursinus, 2:30 PM
Southern Maine vs. Apprentice at Ursinus, 2:30 PM
WPI at Plymouth State, 3:00 PM
Niagara CC at Brockport, 4:00 PM
Wilmington at Defiance, 7:00 PM
Ozarks at Carl Albert State, Poteau, OK, 7:00 PM (6:00 PM)

Sunday, January 9:

Truett McConnell at Huntingdon, 12:00 PM (11:00 AM)
Kentucky Wesleyan at Huntingdon, 1:30 PM (12:30 PM)
Lyon at Huntingdon, 3:00 PM (2:00 PM)

D-2 Week in Preview, January 3-9

All times Eastern, with local times in parenthesis.

*Eligible for a one-pound weight allowance.

Monday, January 3:

King at Coker, 1:00 PM
North Carolina-Pembroke at Newberry, 1:00 PM

Tuesday, January 4:

Kentucky Wesleyan at Midway, 2:00 PM
Mary at Dickinson State, 9:00 PM (7:00 PM)

Wednesday, January 5:

Shippensburg at Seton Hill, 7:00 PM

Thursday, January 6:

Ashland, Central Oklahoma, Colorado Mesa, Colorado School of Mines, Fort Hays State, Gannon, Indianapolis, King, Lake Erie, Limestone, Lindenwood, Maryville, McKendree, Mercyhurst, Nebraska-Kearney, Newberry, North Carolina-Pembroke, Notre Dame, Southwest Minnesota State, St. Cloud State, Tiffin, Upper Iowa, West Liberty, Wisconsin-Parkside at NWCA National Duals, Louisville, KY, 9:00 AM
Emory & Henry at Mat Mayhem Open, Louisville, KY, 9:00 AM
New Mexico Highlands vs. San Francisco State at Adams State, 2:00 PM (12:00 PM)
San Francisco State at Adams State, 3:30 PM (1:30 PM)
New Mexico Highlands at Adams State, 5:00 PM (3:00 PM)
Lander at Lincoln Memorial, 7:00 PM

Friday, January 7:

*Millersville at Lehman Open, hosted by Franklin & Marshall, 8:00 AM
*Ashland, Central Oklahoma, Colorado Mesa, Colorado School of Mines, Fort Hays State, Gannon, Indianapolis, King, Lake Erie, Limestone, Lindenwood, Maryville, McKendree, Mercyhurst, Nebraska-Kearney, Newberry, North Carolina-Pembroke, Notre Dame, Southwest Minnesota State, St. Cloud State, Tiffin, Upper Iowa, West Liberty, Wisconsin-Parkside at NWCA National Duals, Louisville, KY, 9:00 AM
Bluefield State vs. Glenville State at Wheeling, 12:00 PM
Seton Hill at Wheeling, 12:00 PM
Bluefield State vs. Seton Hill at Wheeling, 1:30 PM
Glenville State at Wheeling, 1:30 PM
*Adams State, Colorado State-Pueblo, New Mexico Highlands, Western Colorado at Western Colorado Open, hosted by Western Colorado, 2:00 PM (12:00 PM)
Bluefield State at Wheeling, 3:00 PM
Glenville State vs. Seton Hill at Wheeling, 3:00 PM
Chadron State at York (Neb.), 6:00 PM (5:00 PM)

Saturday, January 8:

Alderson Broaddus at Waynesburg Invitational, hosted by Waynesburg, 9:30 AM
*Chadron State at Hastings Open, hosted by Hastings, 10:00 AM (9:00 AM)
*American International vs. Pitt-Johnstown at Kutztown, 10:00 AM
*Davis & Elkins vs. Glenville State at Kutztown, 10:00 AM
*Queens at Kutztown, 10:00 AM
Augustana (S.D.) at Viking-Warrior Open, hosted by Midland, 10:00 AM (9:00 AM)
Shippensburg vs. Apprentice at Ursinus, 10:00 AM
*Adams State vs. Mary at Western Colorado, 11:00 AM (9:00 AM)
*Colorado State-Pueblo vs. Findlay at Western Colorado, 11:00 AM (9:00 AM)
*Minnesota State-Moorhead vs. New Mexico Highlands at Western Colorado, 11:00 AM (9:00 AM)
*Simon Fraser at Western Colorado, 11:00 AM (9:00 AM)
*American International vs. Davis & Elkins at Kutztown, 11:30 AM
*Glenville State at Kutztown, 11:30 AM
*Pitt-Johnstown vs. Queens at Kutztown, 11:30 AM
Shippensburg vs. Camden CC at Ursinus, 11:30 AM
Davenport at Cornerstone Round Robin, hosted by Cornerstone, 12:00 PM
*Adams State vs. Simon Fraser at Western Colorado, 12:30 PM (10:30 AM)
*Colorado State-Pueblo vs. Mary at Western Colorado, 12:30 PM (10:30 AM)
*Findlay vs. New Mexico Highlands at Western Colorado, 12:30 PM (10:30 AM)
*Minnesota State-Moorhead at Western Colorado, 12:30 PM (10:30 AM)
*Davis & Elkins at Kutztown, 1:00 PM
*Glenville State vs. Pitt-Johnstown at Kutztown, 1:00 PM
Shippensburg vs. Keystone at Ursinus, 1:00 PM
*Findlay vs. Simon Fraser at Western Colorado, 2:00 PM (12:00 PM)
*Mary at Western Colorado, 2:00 PM (12:00 PM)
*American International at Kutztown, 2:30 PM
*Davis & Elkins vs. Pitt-Johnstown at Kutztown, 2:30 PM
*Glenville State vs. Queens at Kutztown, 2:30 PM
Shippensburg vs. New England at Ursinus, 2:30 PM
*Colorado State-Pueblo vs. Minnesota State-Moorhead at Western Colorado, 3:30 PM (1:30 PM)
*Findlay at Western Colorado, 3:30 PM (1:30 PM)
*Mary vs. New Mexico Highlands at Western Colorado, 3:30 PM (1:30 PM)

Sunday, January 9:

Central Missouri at William Jewell, 11:00 AM (10:00 AM)
Drury vs. Northern State at William Jewell, 11:00 AM (10:00 AM)
Newman vs. Ouachita Baptist at William Jewell, 11:00 AM (10:00 AM)
Emmanuel, Mount Olive at Lion Duals, hosted by Emmanuel, 12:00 PM
Kentucky Wesleyan vs. Lyon at Huntingdon, 12:00 PM (11:00 AM)
East Stroudsburg at Seton Hill, 1:00 PM
Central Missouri vs. Drury at William Jewell, 1:00 PM (12:00 PM)
Newman at William Jewell, 1:00 PM (12:00 PM)
Northern State vs. Ouachita Baptist at William Jewell, 1:00 PM (12:00 PM)
Kentucky Wesleyan at Huntingdon, 1:30 PM (12:30 PM)
Kentucky Wesleyan vs. Truett McConnell at Huntingdon, 3:00 PM (2:00 PM)
Central Missouri vs. Ouachita Baptist at William Jewell, 3:00 PM (2:00 PM)
Drury vs. Newman at William Jewell, 3:00 PM (2:00 PM)
Northern State at William Jewell, 3:00 PM (2:00 PM)

D-1 Week in Preview, January 3-9

All times Eastern, with local times in parenthesis.

*Eligible for a one-pound weight allowance.

Monday, January 3:

Arizona State vs. Michigan at Austin, TX, 8:00 PM (7:00 PM)

Tuesday, January 4:

Indiana at Ohio, 7:00 PM

Thursday, January 6:

Bellarmine at Mat Mayhem Open, Louisville, KY, 9:00 AM
Brown vs. Presbyterian at Franklin & Marshall, 2:00 PM
Presbyterian at Franklin & Marshall, 3:30 PM
Brown at Franklin & Marshall, 5:00 PM
Northwest Kansas Tech at Iowa State, 8:00 PM (7:00 PM)

Friday, January 7:

*American, Army West Point, Brown, Franklin & Marshall, George Mason, Harvard, Lock Haven, Navy, Presbyterian, Sacred Heart, Virginia at Lehman Open, hosted by Franklin & Marshall, 8:00 AM
The Citadel at Appalachian State, 7:00 PM
SIU Edwardsville at Clarion, 7:00 PM
Cleveland State at Kent State, 7:00 PM
Binghamton at Lehigh, 7:00 PM
Penn State at Maryland, 7:00 PM
Penn at Pittsburgh, 7:00 PM
Indiana at Rutgers, 7:00 PM
Purdue at Nebraska, 8:00 PM (7:00 PM)
Central Michigan at Northern Illinois, 8:00 PM (7:00 PM)
Northwestern at Wisconsin, 8:00 PM (7:00 PM)
Minnesota at Iowa, 9:00 PM (8:00 PM)
Northern Colorado at Cal Poly, 10:00 PM (7:00 PM)

Saturday, January 8:

Princeton at Rider, 11:00 AM
Bloomsburg at VMI, 11:00 AM
Bucknell at Long Island, 12:00 PM
NC State at Rider, 1:00 PM
Bloomsburg vs. Gardner-Webb at VMI, 1:00 PM
*Cornell at Lehigh, 2:00 PM
Gardner-Webb at VMI, 3:00 PM
Bucknell at Hofstra, 3:30 PM
Ohio State at Michigan State, 5:00 PM
Oklahoma State at Little Rock, 8:30 PM (7:30 PM)

Sunday, January 9:

Northern Iowa vs. Wyoming at South Dakota State, 12:00 PM (11:00 AM)
Binghamton at Virginia Tech, 12:00 PM
SIU Edwardsville at Buffalo, 1:00 PM
*Long Island at Columbia, 1:00 PM
Oregon State at Penn, 1:00 PM
Campbell at Presbyterian, 1:00 PM
*NC State at Princeton, 1:00 PM
Rutgers at Wisconsin, 1:00 PM (12:00 PM)
Wyoming at South Dakota State, 1:30 PM (12:30 PM)
Northwestern at Minnesota, 2:00 PM (1:00 PM)
Indiana at Penn State, 2:00 PM
Binghamton vs. West Virginia at Virginia Tech, 2:00 PM
Bellarmine vs. Campbell at Presbyterian, 2:30 PM
Purdue at Iowa, 3:00 PM (2:00 PM)
Northern Iowa at South Dakota State, 3:00 PM (2:00 PM)
Oregon State at Drexel, 4:00 PM
Bellarmine at Presbyterian, 4:00 PM
California Baptist at Stanford, 4:00 PM (1:00 PM)
West Virginia at Virginia Tech, 4:00 PM
Northern Colorado at CSU Bakersfield, 5:00 PM (2:00 PM)
Iowa State at Arizona State, 9:00 PM (7:00 PM)