NAIA Week in Preview, December 2-8

All times Eastern, with local times in parenthesis.

*-Indicates a one-pound weight allowance shall be granted.

Monday, December 2:

Missouri Valley at Benedictine, 8:00 PM (7:00 PM)

Tuesday, December 3:

Williams Baptist at Hannibal-LaGrange, 6:00 PM (5:00 PM)
Kentucky Wesleyan at Midway, 7:00 PM

Wednesday, December 4:

Truett McConnell at Life, 6:00 PM
*Kentucky Wesleyan at Thomas More, 7:00 PM
Central Christian vs. Ottawa at Olathe, KS, 7:30 PM (6:30 PM)
Baker at Grand View, 8:00 PM (7:00 PM)
Lincoln at Millikin, 8:00 PM (7:00 PM)
Arizona Christian at Embry-Riddle, 9:00 PM (7:00 PM)

Thursday, December 5:

Lourdes at Adrian, 7:00 PM
Lindenwood-Belleville at Lyon, 7:00 PM (6:00 PM)
Missouri Valley at Graceland, 8:00 PM (7:00 PM)
Concordia at Morningside, 8:00 PM (7:00 PM)
Central Oklahoma at Oklahoma City, 8:00 PM (7:00 PM)

Friday, December 6:

West Virginia Tech at Messiah Petrofes Invitational, Grantham, PA, 12:00 PM
Truett McConnell at Spartanburg Methodist, Spartanburg, SC, 5:00 PM
Truett McConnell vs. Queens at Spartanburg Methodist, Spartanburg, SC, 6:00 PM
Hastings at Oklahoma Wesleyan, 8:00 PM (7:00 PM)
Life Pacific vs. Menlo at Vanguard, 8:00 PM (5:00 PM)
Baker at William Penn, 8:00 PM (7:00 PM)
Menlo at Vanguard, 10:00 PM (7:00 PM)
Dickinson State, Montana State-Northern, Providence at Battle of the Rockies Duals, hosted by Providence, time TBA

Saturday, December 7:

*West Virginia Tech at Messiah Petrofes Invitational, Grantham, PA, 9:00 AM
Briar Cliff, Grand View, Morningside, Waldorf, William Penn at Buena Vista Open, Storm Lake, IA, 10:00 AM (9:00 AM)
Baker, Bethany, Concordia, Dakota Wesleyan, Doane, Grand View, Hastings, Midland, Missouri Baptist, Northwestern, York at Doane Open, hosted by Doane, 10:00 AM (9:00 AM)
Missouri Valley at Drury Open, Springfield, MO, 10:00 AM (9:00 AM)
Saint Mary at FHSU-Bob Smith Open, Hays, KS, 10:00 AM (9:00 AM)
Calumet-St. Joseph, Cleary, Indiana Tech, Lindsey Wilson, Marian at Little State Invitational, hosted by Marian, 10:00 AM
Hannibal-LaGrange at MSOE Invitational, Milwaukee, WI, 10:00 AM (9:00 AM)
Central Baptist, Central Christian, Oklahoma City, Ottawa, Texas Wesleyan, Wayland Baptist at Wayland Invitational, hosted by Wayland Baptist, 10:00 AM (9:00 AM)
Lourdes vs. Ohio Valley at New Philadelphia, OH, 12:00 PM
Lourdes at Kent State-Tuscarawas, New Philadelphia, OH, 1:30 PM
Warner Pacific at Highline CC, Des Moines, WA, 4:00 PM (1:00 PM)
St. Andrews at Huntingdon, 4:30 PM (3:30 PM)
St. Andrews vs. Emmanuel at Huntingdon, 6:00 PM (5:00 PM)
Corban at Clackamas CC, Oregon City, OR, 6:00 PM (3:00 PM)
Cumberland at Brewton-Parker, 7:00 PM
Dickinson State, Montana State-Northern, Providence at Battle of the Rockies Open, hosted by Providence, time TBA

Sunday, December 8:

Rochester vs. West Liberty at Lake Erie, 1:00 PM
Rochester vs. Mercyhurst at Lake Erie, 3:00 PM
Rochester at Lake Erie, 5:00 PM

Advertisement

D-3 Week in Preview, December 2-8

All times Eastern, with local times in parenthesis.

*-Indicates a one-pound weight allowance shall be granted.

Tuesday, December 3:

Mount Union at Baldwin Wallace, 7:00 PM
John Carroll at Muskingum, 7:00 PM
Ohio Northern at Otterbein, 7:00 PM

Wednesday, December 4:

Pitt-Bradford at Thiel, 5:00 PM
Southern Virginia at Southwest Virginia CC, Cedar Bluff, VA, 6:00 PM
Fontbonne at Westminster, 7:00 PM (6:00 PM)
Lincoln at Millikin, 8:00 PM (7:00 PM)
Wisconsin-Stevens Point at Wisconsin-Platteville, 8:00 PM (7:00 PM)

Thursday, December 5:

Lourdes at Adrian, 7:00 PM
Augustana vs. Central at Simpson, 7:30 PM (6:30 PM)
North Central at Wheaton, 8:00 PM (7:00 PM)
Augustana at Simpson, 9:00 PM (8:00 PM)

Friday, December 6:

Alvernia, Bridgewater State, Gettysburg, Greensboro, King’s, McDaniel, Messiah, Mount Union, Muhlenberg, Penn College, Southern Virginia, Springfield, Washington & Jefferson, Waynesburg, Wilkes at Messiah Petrofes Invitational, hosted by Messiah, 12:00 PM
Averett, Brockport, Cortland, Delaware Valley, Elizabethtown, Ithaca, Johns Hopkins, Johnson & Wales, Merchant Marine, Roger Williams, Stevens, TCNJ, Ursinus, York at New Standard Corporation Invitational, hosted by York, 3:00 PM
SUNY Sullivan at Hunter, 5:00 PM
NYU at Centenary, 7:00 PM
Rhode Island College at Western New England, 7:00 PM

Saturday, December 7:

*Alvernia, Bridgewater State, Gettysburg, Greensboro, King’s, McDaniel, Messiah, Mount Union, Muhlenberg, Penn College, Southern Virginia, Springfield, Washington & Jefferson, Waynesburg, Wilkes at Messiah Petrofes Invitational, hosted by Messiah, 9:00 AM
Adrian, Alma, Defiance, Heidelberg, Lycoming, Mount St. Joseph, Muskingum, Ohio Northern, Ohio Wesleyan, Otterbein, Trine, Wilmington at Ohio Northern Invitational, hosted by Ohio Northern, 9:00 AM
Alfred State, Case Western Reserve, John Carroll, Keystone, New England, Norwich, Oneonta, Oswego, Penn State-Behrend, Pitt-Bradford, RIT, Thiel, Trinity, Williams, WPI at RIT Invitational, hosted by RIT, 9:00 AM
*Averett, Brockport, Cortland, Delaware Valley, Elizabethtown, Ithaca, Johns Hopkins, Johnson & Wales, Merchant Marine, Roger Williams, Stevens, TCNJ, Ursinus, York at New Standard Corporation Invitational, hosted by York, 9:00 AM
Buena Vista, Simpson, Wartburg at Buena Vista Open, hosted by Buena Vista, 10:00 AM (9:00 AM)
Nebraska Wesleyan at Doane Open, Crete, NE, 10:00 AM (9:00 AM)
Dubuque at Dubuque Invitational, hosted by Dubuque, 10:00 AM (9:00 AM)
Manchester, Wabash at Little State Invitational, Indianapolis, IN, 10:00 AM
Central, Chicago, Concordia-Moorhead, Concordia-Wisconsin, MSOE, St. Olaf, Wheaton, Wisconsin-Eau Claire, Wisconsin-Oshkosh, Wisconsin-Platteville at MSOE Invitational, hosted by MSOE, 10:00 AM (9:00 AM)
Augsburg, Augustana, Chicago, Concordia-Moorhead, Fontbonne, Lakeland, MacMurray, North Central, Olivet, Wabash, Westminster at North Central College Invitational, hosted by North Central, 10:00 AM (9:00 AM)
Castleton, Coast Guard, Plymouth State, Roger Williams, Southern Maine, Wesleyan at Ted Reese Invitational, hosted by Southern Maine, 10:00 AM
Wisconsin-Oshkosh at Jim Koch Wisconsin Open, Somers, WI, 10:00 AM (9:00 AM)
Coe at Wisconsin-La Crosse, 11:00 AM (10:00 AM)
Loras vs. Wisconsin-Whitewater at Wisconsin-La Crosse, 11:00 AM (10:00 AM)
Luther vs. Wisconsin-Stevens Point at Cornell College, 1:00 PM (12:00 PM)
Coe vs. Wisconsin-Whitewater at Wisconsin-La Crosse, 1:00 PM (12:00 PM)
Loras at Wisconsin-La Crosse, 1:00 PM (12:00 PM)
Wisconsin-Stevens Point at Cornell College, 2:30 PM (1:30 PM)
Luther at Cornell College, 4:00 PM (3:00 PM)
St. Andrews at Huntingdon, 4:30 PM (3:30 PM)
Emmanuel at Huntingdon, 7:30 PM (6:30 PM)

Sunday, December 8:

Centenary, Hunter, Scranton at Bob Quade Cyclone Open, hosted by Centenary, 9:00 AM
Saint John’s at Dragon Open, Moorhead, MN, 11:00 AM (10:00 AM)

D-2 Week in Preview, December 2-8

All times Eastern, with local times in parenthesis.

*-Indicates a one-pound weight allowance shall be granted.

Tuesday, December 3:

Kentucky Wesleyan at Midway, 7:00 PM
Indianapolis at Urbana, 7:00 PM

Wednesday, December 4:

Mount Olive at Lander, 7:00 PM
*Kentucky Wesleyan at Thomas More, 7:00 PM

Thursday, December 5:

Western Colorado at Colorado Mesa, 8:00 PM (6:00 PM)
Emmanuel at McKendree, 8:00 PM (7:00 PM)
Minnesota State Moorhead at Northern State, 8:00 PM (7:00 PM)
Central Oklahoma at Oklahoma City, 8:00 PM (7:00 PM)

Friday, December 6:

Nebraska-Kearney at Cliff Keen Las Vegas Invitational, Las Vegas, NV, 12:00 PM (9:00 AM)
Alderson Broaddus at Messiah Petrofes Invitational, Grantham, PA, 12:00 PM
Queens vs. Truett McConnell at Spartanburg, SC, 6:00 PM
Millersville at Mercyhurst, 7:00 PM
Queens at Spartanburg Methodist, Spartanburg, SC, 7:00 PM
Upper Iowa at Minot State, 8:00 PM (7:00 PM)
San Francisco State, Simon Fraser at Battle of the Rockies Duals, Great Falls, MT, time TBA

Saturday, December 7:

Alderson Broaddus at Messiah Petrofes Invitational, Grantham, PA, 9:00 AM
Tiffin at Ohio Northern Invitational, Ada, OH, 9:00 AM
Central Missouri, Minnesota State Mankato, Southwest Minnesota State, St. Cloud State at Buena Vista Open, Storm Lake, IA, 10:00 AM (9:00 AM)
Drury, Lindenwood, Ouachita Baptist at Drury Open, hosted by Drury, 10:00 AM (9:00 AM)
Adams State, Central Oklahoma, Chadron State, Fort Hays State, Newman at FHSU-Bob Smith Open, hosted by Fort Hays State, 10:00 AM (9:00 AM)
Indianapolis, West Liberty at Little State Invitational, Indianapolis, IN, 10:00 AM
American International at Ted Reese Invitational, Gorham, ME, 10:00 AM
Augustana, Davenport, Findlay, Maryville, McKendree, Wisconsin-Parkside at Jim Koch Wisconsin Open, hosted by Wisconsin-Parkside, 10:00 AM (9:00 AM)
*Millersville at Gannon, 12:00 PM
*Nebraska-Kearney at Cliff Keen Las Vegas Invitational, Las Vegas, NV, 12:00 PM (9:00 AM)
Ohio Valley vs. Lourdes at New Philadelphia, OH, 12:00 PM
*North Carolina Pembroke at Belmont Abbey, 2:00 PM
Pitt-Johnstown at Ashland, 3:00 PM
*Upper Iowa at Mary, 3:00 PM (2:00 PM)
Ohio Valley at Kent State-Tuscarawas, New Philadelphia, OH, 3:00 PM
Emmanuel vs. St. Andrews at Huntingdon, 6:00 PM (5:00 PM)
Emmanuel at Huntingdon, 7:30 PM (6:30 PM)
San Francisco State, Simon Fraser at Battle of the Rockies Open, Great Falls, MT, time TBA
*North Carolina Pembroke at Queens, time TBA
*North Carolina Pembroke vs. Southwest Virginia CC at Queens, time TBA
Southwest Virginia CC at Queens, time TBA

Sunday, December 8:

Davis & Elkins, East Stroudsburg, Kutztown at Bob Quade Cyclone Open, Hackettstown, NJ, 9:00 AM
Mary, Minnesota State Moorhead, Minot State at Dragon Open, hosted by Minnesota State Moorhead, 11:00 AM (10:00 AM)
Mercyhurst at Lake Erie, 1:00 PM
West Liberty vs. Rochester at Lake Erie, 1:00 PM
West Liberty at Lake Erie, 3:00 PM
Mercyhurst vs. Rochester at Lake Erie, 3:00 PM
Rochester at Lake Erie, 5:00 PM
Mercyhurst vs. West Liberty at Lake Erie, 5:00 PM

D-1 Week in Preview, December 2-8

All times Eastern, with local times in parenthesis.

*-Indicates a one-pound weight allowance shall be granted.

Thursday, December 5:

Bloomsburg at Bucknell, 7:00 PM
Pittsburgh at West Virginia, 7:00 PM

Friday, December 6:

Davidson vs. Long Island at George Mason, 12:00 PM
VMI at George Mason, 12:00 PM
Arizona State, Binghamton, Cal Poly, Clarion, Cornell, CSU Bakersfield, Edinboro, Fresno State, Harvard, Hofstra, Iowa State, Kent State, Michigan, Minnesota, Nebraska, North Carolina State, North Dakota State, Northern Colorado, Northern Iowa, Northwestern, Ohio State, Oklahoma, Purdue, Sacred Heart, South Dakota State, The Citadel, Utah Valley, Virginia, Virginia Tech, Wyoming at Cliff Keen Las Vegas Invitational, Las Vegas, NV, 12:00 PM (9:00 AM)
Gardner-Webb at George Mason, 1:30 PM
Long Island vs. VMI at George Mason, 1:30 PM
Davidson at George Mason, 3:00 PM
Gardner-Webb vs. Long Island at George Mason, 3:00 PM
Long Island at George Mason, 4:30 PM
*Rider at Bloomsburg, 7:00 PM
Cleveland State at Buffalo, 7:00 PM
Penn State at Lehigh, 7:00 PM
Central Michigan at Lock Haven, 7:00 PM
Maryland at Navy, 7:30 PM
Northern Illinois at Illinois, 8:00 PM (7:00 PM)
Princeton at Oklahoma State, 8:00 PM (7:00 PM)

Saturday, December 7:

American, Army West Point, Columbia, Gardner-Webb, George Mason, Lock Haven, Old Dominion at Patriot Open, hosted by George Mason, 10:00 AM
Brown, Little Rock, Michigan State, Missouri, Southern Illinois Edwardsville, Wisconsin at Cougar Clash, hosted by Southern Illinois Edwardsville, 11:00 AM (10:00 AM)
*Arizona State, Binghamton, Cal Poly, Clarion, Cornell, CSU Bakersfield, Edinboro, Fresno State, Harvard, Hofstra, Iowa State, Kent State, Michigan, Minnesota, Nebraska, North Carolina State, North Dakota State, Northern Colorado, Northern Iowa, Northwestern, Ohio State, Oklahoma, Purdue, Sacred Heart, South Dakota State, The Citadel, Utah Valley, Virginia, Virginia Tech, Wyoming at Cliff Keen Las Vegas Invitational, Las Vegas, NV, 12:00 PM (9:00 AM)
*Maryland at Rutgers, 7:00 PM

Sunday, December 8:

Pittsburgh at Drexel, 1:00 PM
Central Michigan at Rider, 1:00 PM
Buffalo at West Virginia, 1:00 PM
Penn at Penn State, 2:00 PM
Iowa at Princeton, 2:00 PM

Women’s Wrestling Week in Preview, December 2-8

All times Eastern, with local times in parenthesis.

Tuesday, December 3:

Emmanuel at McKendree, 8:00 PM (7:00 PM)

Wednesday, December 4:

Fontbonne at Westminster, 7:00 PM (6:00 PM)
Saint Mary at Missouri Valley, 8:00 PM (7:00 PM)

Thursday, December 5:

East Stroudsburg vs. King at Ferrum, 5:00 PM
King at Ferrum, 6:00 PM
East Stroudsburg at Ferrum, 7:00 PM

Friday, December 6:

Tiffin at Gannon, 6:00 PM
Cumberlands at Campbellsville, 7:00 PM
Jamestown, Providence at Battle of the Rockies, hosted by Providence, time TBA

Saturday, December 7:

Lyon, Midland, Oklahoma City, Texas Wesleyan, Wayland Baptist, York at Wayland Invitational, hosted by Wayland Baptist, 9:30 AM (8:30 AM)
Adrian, Augsburg, Emmanuel, Fontbonne, Grand View, Lakeland, Lindenwood, MacMurray, McKendree, Missouri Baptist, North Central, Westminster, Wisconsin-Stevens Point at North Central College Invitational, hosted by North Central, 10:00 AM (9:00 AM)
Life at Presbyterian, 1:00 PM
Life vs. Limestone at Presbyterian, 1:00 PM
Limestone at Presbyterian, 1:00 PM
Southern Oregon vs. Southwest Oregon CC at Roseburg, OR, 3:00 PM (12:00 PM)
Southern Oregon at Umpqua CC, Roseburg, OR, 5:00 PM (2:00 PM)
Southern Oregon vs. Grays Harbor at Roseburg, OR, 6:00 PM (3:00 PM)

NAIA Week in Preview, November 25-December 1

All times Eastern, with local times in parenthesis.

Monday, November 25:

Huntingdon at Truett McConnell, 2:00 PM

Tuesday, November 26:

Cumberland vs. West Virginia Tech at Campbellsville, 5:00 PM
West Virginia Tech at Campbellsville, 6:30 PM
Grand View at Benedictine, 8:00 PM (7:00 PM)
Dakota Wesleyan at Briar Cliff, 8:00 PM (7:00 PM)
Cumberland at Campbellsville, 8:00 PM
Bellarmine at Lindsey Wilson, 8:00 PM (7:00 PM)
Marian at Missouri Baptist, 8:00 PM (7:00 PM)
Buena Vista at Northwestern, 8:00 PM (7:00 PM)

D-1 Week in Preview, November 25-December 1

All times Eastern, with local times in parenthesis.

Saturday, November 30:

Northern Colorado at Fresno State, 10:00 PM (7:00 PM)

Sunday, December 1:

Lock Haven at Mat Town Open I, hosted by Lock Haven, 9:30 AM
Ohio at Chattanooga, 2:00 PM
Appalachian State at North Carolina, 2:00 PM
Cornell at Ohio State, 2:00 PM
Augustana (SD) at North Dakota State, 3:00 PM (2:00 PM)
Wisconsin at Iowa, 8:00 PM (7:00 PM)